TICKETHOLDER AWARDS 2019 PART I

My 28th annual TicketHolder Awards are now posted on my TicketHoldersLA website in two parts. You can read it below and click here for photos.

Choosing my honorees this year is a real bitch. Almost as many tears shed as Carrie Ann Inaba eliminating a sports figure she finds hot. Yet there’s not much else good to write home about in 2019 besides theatre in El Lay. Between the mess we’re making of our planet and the eye-opening disintegration of everything I’ve championed and held dear all my life, thank Terpsichore it’s been a spectacular year for the creation of theatrical art to help ease the pain and frustration of living in our Trumpian nightmare. And even though I have a whole heap of productions to honor this year, with part of my time spent in New Orleans hosting an exhibit of my paintings and medical issues to tackle that seem to come with the territory at age 348, there were also a lot of noteworthy productions I sadly missed. In my world, it’s definitely been a year to praise some monumental directorial work and a plethora of spectacular ensemble casts; choosing winners in both categories has not been an easy task. And what do you think of the Geffen Playhouse? After too long a period of less-than exciting fare, the announcement in 2017 that Matt Shakman had been hired as the complex’s artistic director guaranteed a positive change and without a doubt, the turn around has been staggering. Two of the company’s casts are tied here for Best Ensemble, two of its masterful set designs are as well, and five of my top production choices for 2019 were presented at the Geffen, including my second, third, ninth, and tenth pick for Best Play and second choice of Best Revival. If I gave an annual award for Best Season, surely the Geffen Playhouse would win this year. As a matter of fact, maybe I should initiate such a thing. As a matter of fact, I think I will. 

THE 2019 TICKETHOLDER AWARD
FOR BEST SEASON

Geffen Playhouse; Matt Shakman, resident puppetmaster

BEST PRODUCTION OF 2019

Linda Vista, Center Theatre Group, Mark Taper Forum
The Thanksgiving Play, Geffen Playhouse
RUNNERS-UP: The Abuelas, Antaeus; Andy Warhol’s Tomato, Pacific Resident Theatre; Apple Season, Moving Arts; Dana H., CTG/Douglas; The End of Sex, Victory Theatre Center; For The Love Of (or the Roller Derby Play), Theatre of NOTE/CTG at the Douglas; 4.48 Psychosis, Son of Semele; Frankenstein, A Noise Within; Handjob, Echo Theatre Company; The Mountaintop, Garry Marshall Theatre; On Beckett, CTG/Douglas; The Play That Goes Wrong, CTG/, Ahmanson; Sisters in Law, Wallis Annenberg Center

BEST REVIVAL PRODUCTION

JitneyCenter Theatre Group, Mark Taper Forum 
FalsettosCenter Theatre Group, Ahmanson Theatre
RUNNERS-UP: The Caucasian Chalk Circle, Antaeus Theatre Company; Cats, Pantages; The Cripple of Inishmaan, Anteaus Theatre Company; Happy Days, CTG/Mark Taper Forum; Hello, Dolly!, Pantages; Jesus Christ Superstar, Pantages; Loot, Odyssey Theatre Ensemble; The Ruffian on the Stairs, Los Angeles LGBT Center; Lady Day at Emerson’s Bar & Grill, Garry Marshall Theatre

BEST MUSICAL PRODUCTION

Indecent, Center Theatre Group, Ahmanson Theatre

Now Registered on the Better Lemons Calendar – October 7 - 13, 2019

Theatrical shows, Film Festivals, Musicals, Dance, Solo, and Awards Showsregistered on the Better Lemons calendar!

For shows with a LemonMeter rating, visit our LemonMeter page.

One Night Only

Share on social media.

Mermaid of the Great Pacific Garbage Patch

Share on social media.

DEFENDERS

Share on social media.

Sally Spectre the Musical

Share on social media.

40th Anniversary Celebration- LA Choreographers & Dancers Performance

Share on social media.

Impresario of Castro Street

Share on social media.

The Soul of Broadway - Impossible Dreams

Share on social media.

Levi Kreis: Home for the Holidays

Share on social media.

Something Rotten!

Share on social media.

Between Riverside and Crazy

Share on social media.

The Wrong Kind of People

Share on social media.

Second City/NBC Bob Curry Fellowship Showcases 2019

Share on social media.

The Double V

Share on social media.

Short+Sweet Hollywood Festival - Our Fantasia and On the Terrace

Share on social media.

October off the Screen Series

Share on social media.

Pembroke Taparelli Arts and Film Festival

Share on social media.

An Excuse to Behave Badly

Share on social media.

Magoc Castle Magicians at Theatre West

Share on social media.

The 7th Annual URBAN DEATH TOUR OF TERROR: Haunted Theatre Attraction!

Share on social media.

The 16th Annual Hollywood PAL Awards Gala

Share on social media.

Circa: Humans

Share on social media.

Chills & Thrills

Share on social media.

TAP DANCING MY WAY TO THE NUTHOUSE

Share on social media.

On an Average Day

Share on social media.

How the Light Gets In

Share on social media.

The Eight: Reindeer Monologues

Share on social media.

DISROBED

Share on social media.

Aliens, Immigrants & Other Evil Doers

Share on social media.


Stage Raw Announces its 2018 Theater Awards Nominees

The 2018 Stage Raw Theater Awards celebrate excellence on the Los Angeles stages in venues of 99-seats or under. This fourth annual edition includes productions that opened between January 1, 2017 and May 31, 2018.
Stage Raw is a community funded professional journalism website that was created in response to the decline of arts coverage in local mainstream and alternative media.
A catered nominees reception and Stage Raw fundraiser party is being held at the The Skylight Theatre in Los Feliz, on Tuesday, July 24, 7 – 10 p.m. Tickets are $100 (which includes complimentary admission to the Theater Awards ceremony), in support of Stage Raw. All nominees are invited as complimentary guests of Stage Raw.
(Nominees include everybody whose name appears on the list below; all actors and understudies named in the program for all ensemble categories; all actors, understudies, directors, playwrights, stage managers, choreographers, designers and producers in the categories of Best Revival, Best Musical and Best Production; and in the category of Production Design: all producers, directors, and designers.)
The evening will include live music and performances by Burglars of Hamm; Cheray O'Neal; Padua Playwrights; and Kristina Wong.
At the nominees reception, there will also be a silent auction of drawings created for this event by Alan Mandell, Ken Sawyer, French Stewart, Vanessa Stewart, Richard Fancy, Jon Mullich, Jon Lawrence Rivera, Stephen Sachs, Simon Levy, Gary Grossman, Kristina Wong, Michael A. Shepperd, Ken Werther, David Elzer, Jaime Robledo, Leo Marks, Nike Doukas, Tom Jacobson, Kirsten Vansgness, David Melville, Jessica Hanna, Steven Stanley, Philip Littell, Mark Seldis, Katharine Noone, Tony Abatemarco, Ann Closs-Farley, Herbert Siguenza, Jules Aaron, and more.
The Awards ceremony is slated for Monday night, August 20, at Los Angeles Theatre Center, 514 S. Spring Street in downtown Los Angeles, hosted by Coeurage Theatre Company, directed by Jer Adrianne Lelliott, and celebrating the theme of “community.” Tickets are $30.
Tickets for both events can be found at Eventbrite.com/e/stage-raw-theater-awards-tickets-46961390784#tickets, or visit StageRaw.com and press the “2018 Theater Awards” tab.
The 2018 Nominees are:
FIGHT CHOREOGRAPHY
Guillermo Cienfuegos, Rhinoceros, Pacific Resident Theater
Bjørn Johnson, King Hedley II, The Matrix Theatre
Bjørn Johnson, Red Speedo, Road Theatre Company
Bjørn Johnson, Stupid Kid, Road Theatre Company
Edgar Landa, One Flew Over the Cuckoo's Nest, After Hours Theatre Company
Doug Oliphant, Br'er Cotton, Zephyr Theatre
Jones (Welsh) Talmadge, Paradise Lost: Reclaiming Destiny, Greenway Court Theatre
VIDEO/PROJECTION DESIGN
Omolara Abode, Lyrics From Lockdown, The Actors' Gang
Nicholas Acciani, 33 Variations, Actors Co-op
J. Walt Adamcyk and Hannah Beavers, Paradise Lost: Reclaiming Destiny, Greenway Court Theatre
Benjamin Durham, This Land, Company of Angels
Corwin Evans, The Art Couple, Sacred Fools Theater Company
Hana Sooyeon Kim, Collective Rage: A Play in 5 Boops, Boston Court Performing Arts Center
Hana Sooyeon Kim, With Love and a Major Organ, Boston Court Performing Arts Center
Yee Eun Nam, Br'er Cotton, Zephyr Theatre
Tom Ontiveros, The House in Scarsdale: A Memoir for the Stage, Boston Court Performing Arts Center
SOUND DESIGN
Joseph V. Calarco, The Secret in the Wings, Coeurage Theatre Company
Jeff Gardner, Cat on a Hot Tin Roof, Antaeus Theatre Company
Jeff Gardner, The Hothouse, Antaeus Theatre Company
Jeff Gardner, Les Blancs, Rogue Machine Theatre
Jeff Gardner, Native Son, Antaeus Theatre Company
Christopher Moscatiello, The Devil's Wife, The Skylight Theatre
Christopher Moscatiello, Rhinoceros, Pacific Resident Theater
John Nobori, With Love and a Major Organ, Boston Court Performing Arts Center
Robert A. Ramirez, Master Class, The Garry Marshall Theatre
John Zalewski, I Carry Your Heart, Bootleg Theatre
LIGHTING DESIGN
Brandon Baruch, The Secret in the Wings, Coeurage Theatre Company
John E.D. Bass, Paradise Lost: Reclaiming Destiny, Greenway Court Theatre
Elizabeth Harper, The House In Scarsdale: A Memoir for the Stage, Boston Court Performing Arts Center
Elizabeth Harper and Rose Malone, With Love and a Major Organ, Boston Court Performing Arts Center
Matt Richter, I'm Not A Comedian... I'm Lenny Bruce, Theatre 68
Pablo Santiago-Brandwein, Time Alone, Belle Reve Theatre Company
Andrew Schmedake, 33 Variations, Actors Co-op
Andrew Schmedake, Native Son, Antaeus Theatre Company
Andrew Schmedake, One Flew Over the Cuckoo's Nest, After Hours Theatre Company
COSTUME DESIGN
Wendell C. Carmichael, Les Blancs, Rogue Machine Theatre
Allison Dillard, Priscilla, Queen of the Desert, Celebration Theatre
Christine Cover Ferro, Rhinoceros, Pacific Resident Theater
Ashphord Jackoway, Paradise Lost: Reclaiming Destiny, Greenway Court Theatre
Terri A. Lewis, Cat on a Hot Tin Roof, Antaeus Theatre Company
Linda Muggeridge, Mr. Burns, A Post-Electric Play, Sacred Fools Theater
Michael Mullen, Fixed, Echo Theater Company
Lena Sands, One Flew Over the Cuckoo's Nest, After Hours Theatre Company
ORIGINAL MUSIC
Jeff Gardner, Les Blancs, Rogue Machine Theatre
Kangaroo Rat (Tim Desrosiers and Anna Bell), Rhinoceros, Pacific Resident Theater
Bernie Sirelson, Alysia Michelle James, and Elisa Rosin, Paradise Lost: Reclaiming Destiny, Greenway Court Theatre
Surrija, The Secret in the Wings, Coeurage Theatre Company
CHOREOGRAPHY
Joel Daavid, Mr. Burns, A Post-Electric Play, Sacred Fools Theater
Joyce Guy, Les Blancs, Rogue Machine Theatre
Carolyn Katz, Daedalus' Daughter, Bootleg Theater
Michael Marchak, Pacific Overtures, Chromolume Theatre
Jen Oundjian, One Flew Over the Cuckoo's Nest, After Hours Theatre Company
Roman Pantoja, Priscilla, Queen of the Desert, Celebration Theatre
Anne-Marie Talmadge, Alina Bolshakova, Leslie Charles Roy Jr., and the NMA Ensemble, Paradise Lost: Reclaiming Destiny, Greenway Court Theatre
MUSICAL DIRECTION
Jake Anthony, The View Upstairs, Celebration Theatre
Gina Belafonte, Lyrics From Lockdown, The Actors' Gang
Jennifer Lin, Priscilla, Queen of the Desert, Celebration Theatre
Dylan Price, 33 Variations, Actors Co-op
Lyndon Pugeda, Honky Tonk Laundry, Hudson Mainstage Theatre
Dimitri Toscas, Master Class, The Gary Marshall Theatre
SET DESIGN
Nicholas Acciani, 33 Variations, Actors Co-op
Joel Daavid, Mr. Burns, A Post-Electric Play, Sacred Fools Theater
Justin Huen, This Land, Company of Angels
John Iacovelli, Bled For The Household Truth, Rogue Machine Theatre
John Iacovelli, El Niño, Rogue Machine Theatre
John Iacovelli, King Hedley II, The Matrix Theatre
David Mauer, Rhinoceros, Pacific Resident Theater
Jeff McLaughlin, Stupid Kid, Road Theatre Company
Stephanie Kerley Schwartz, Les Blancs, Rogue Machine Theatre
Victoria Tam, One Flew Over the Cuckoo's Nest, After Hours Theatre Company
SOLO PERFORMANCE
Giovanni Adams, Love Is A Dirty Word, VS Theatre
Alex Alpharaoh, WET: A DACAmented Journey, Ensemble Studio Theatre L.A.
Bryonn Bain, Lyrics From Lockdown, The Actors' Gang
Keight Leighn, (A)partment 8, The ABC Project
Ronnie Marmo, I'm Not a Comedian, I'm Lenny Bruce, Theatre 68
Tina Preston, Don't You Ever Call My Anything But Mother, Open Fist Theatre Company
TWO PERSON PERFORMANCE
Martin Rayner & Martyn Stanbridge, Freud's Last Session, Odyssey Theatre Ensemble
Misty Cotton & Bets Malone, Honky Tonk Laundry, Hudson Mainstage Theatre
Tim Cummings & Brian Henderson, The House In Scarsdale: A Memoir for the Stage, Boston Court Performing Arts Center
Gary Patent & Dan Via, Plunge, Son of Semele Theater
James Eckhouse & Graham Sibley, Redline, IAMA Theatre Company
Alex Hernandez & Tonya Pinkins, Time Alone, Belle Reve Theatre Company
SUPPORTING MALE PERFORMANCE
Noel Arthur, Native Son, Antaeus Theatre Company
Ryan Brophy, Rotterdam, The Skylight Theatre
Eduardo Fernandez-Baumann, One Flew Over the Cuckoo's Nest, After Hours Theatre Company
Harry Groener, Cat on a Hot Tin Roof, Antaeus Theatre Company
Rob Nagle, Stupid Kid, Road Theatre Company
Jeris Poindexter, Runaway Home, The Fountain Theatre
Gabriel Romero, The Madres, The Skylight Theatre
Montae Russell, King Hedley II, The Matrix Theatre
Desean Kevin Terry, A Streetcar Named Desire, Boston Court Performing Arts Center
Adolphus Ward, King Hedley II, The Matrix Theatre
MALE COMEDY PERFORMANCE
Josh Clark, The Hothouse, Antaeus Theatre Company
Drew Droege, Die, Mommie, Die!, Celebration Theatre
Alex Elliott-Funk, Supper, Theatre of NOTE
Alex Fernandez, Rhinoceros, Pacific Resident Theater
Leo Marks, The Hothouse, Antaeus Theatre Company
Roman Pantoja, Priscilla, Queen of the Desert, Celebration Theatre
Darrett Sanders, Supper, Theatre of NOTE
Joel Scher, Supper, Theatre of NOTE
LEADING MALE PERFORMANCE
Daniel Bess, Cat on a Hot Tin Roof, Antaeus Theatre Company
Benjamin Burdick, Bled For The Household Truth, Rogue Machine Theatre
Joe Hart, Stupid Kid, Road Theatre Company
Bruce Ladd, 33 Variations, Actors Co-op
Ben Martin, Walking To Buchenwald, Open Fist Theatre
Esau Pritchett, King Hedley II, The Matrix Theatre
Graham Sibley, Redline, IAMA Theatre Company
Adam Silver, Exit Strategy, The Los Angeles LGBT Center's Davidson/Valentini Theatre
Desean Kevin Terry, Les Blancs, Rogue Machine Theatre
SUPPORTING FEMALE PERFORMANCE
Dawn Didawick, Cat on a Hot Tin Roof, Antaeus Theatre Company
Emily Goss, Forever Bound, Atwater Village Theatre
Ella Joyce, King Hedley II, The Matrix Theatre
Ciera Payton, King Hedley II, The Matrix Theatre
Maya Lynne Robinson, Runaway Home, The Fountain Theatre
Maya Lynne Robinson, A Streetcar Named Desire, Boston Court Performing Arts Center
Michaela Slezak,Lord of the Underworld's Home for Unwed Mothers, The Skylight Theatre
Cheryl Umaña, This Land, Company of Angels
Karen Malina White, Runaway Home, The Fountain Theatre
Christine Woods, Cult of Love, IAMA Theatre Company
FEMALE COMEDY PERFORMANCE
Anna Lamadrid, Collective Rage: A Play in 5 Boops, Boston Court Performing Arts Center
Debra Jo Rupp, The Cake, Echo Theater Company
Paige Lindsey White, With Love and a Major Organ, Boston Court Performing Arts Center
LEADING FEMALE PERFORMANCE
Corryn Cummins, Lord of the Underworld's Home for Unwed Mothers, The Skylight Theatre
Carolyn Hennesy, Master Class, The Garry Marshall Theatre
Margarita Lamas, The Madres, The Skylight Theatre
Nan McNamara,33 Variations, Actors Co-op
Jaimi Paige, A Streetcar Named Desire, Boston Court Performing Arts Center
Ashley Romans, Rotterdam, The Skylight Theatre
Camille Spirlin, Runaway Home, The Fountain Theatre
Heidi Sulzman, Bugaboo and The Silent One, The Lounge Theatre
Miranda Wynne, Rotterdam, The Skylight Theatre
ADAPTATION
Nambi E. Kelley, Native Son, Antaeus Theatre Company
Jones (Welsh) Talmadge, Paradise Lost: Reclaiming Destiny, Greenway Court Theatre
Mary Zimmerman, The Secret in the Wings, Coeurage Theatre Company
PLAYWRITING
Giovanni Adams, Love Is A Dirty Word, VS. Theatre
Alex Alpharaoh, WET: A DACAmented Journey, Ensemble Studio Theatre L.A.
Bekah Brunstetter, The Cake, Echo Theater Company
Alessandro Camon, Time Alone, Belle Reve Theatre Company
Bernardo Cubría, The Giant Void In My Soul, Ammunition Theatre Company
Leslye Headland, Cult of Love, IAMA Theatre Company
Jeremy J. Kamps, Runaway Home, The Fountain Theatre
Dan O'Brien, The House in Scarsdale: A Memoir for the Stage, Boston Court Performing Arts Center
Evangeline Ordaz, This Land, Company of Angels
Marja-Lewis Ryan, Bugaboo and the Silent One, The Lounge Theatre
PRODUCTION DESIGN
Caught, Think Tank Gallery
Daedalus' Daughter, Bootleg Theater
King Hedley II, The Matrix Theatre
Mr. Burns, A Post-Electric Play, Sacred Fools Theater
Native Son, Antaeus Theatre Company
One Flew Over the Cuckoo's Nest, After Hours Theatre Company
Paradise Lost: Reclaiming Destiny, Greenway Court Theatre
A Streetcar Named Desire, Boston Court Performing Arts Center
This Land, Company of Angels
Time Alone, Belle Reve Theatre Company
With Love and a Major Organ, Boston Court Performing Arts Center
COMEDY ENSEMBLE
Bad Jews, Odyssey Theatre Ensemble
The Cake, Echo Theater Company
Collective Rage: A Play in 5 Boops, Boston Court Performing Arts Center
El Niño, Rogue Machine Theatre
The Giant Void In My Soul, Ammunition Theatre Company
The Hothouse, Antaeus Theatre Company
Rhinoceros, Pacific Resident Theater
Supper, Theatre of NOTE
With Love and a Major Organ, Boston Court Performing Arts Center
ENSEMBLE
33 Variations, Actors Co-op
Exit Strategy, The Los Angeles LGBT Center's Davidson/Valentini Theatre
King Hedley II, The Matrix Theatre
Les Blancs, Rogue Machine Theatre
Mr. Burns, A Post-Electric Play, Sacred Fools Theater
One Flew Over the Cuckoo's Nest, After Hours Theatre Company
Pacific Overtures, Chromolume Theatre
Paradise Lost: Reclaiming Destiny, Greenway Court Theatre
Runaway Home, The Fountain Theatre
The Secret in the Wings, Coeurage Theatre Company
COMEDY DIRECTION
Lindsay Allbaugh, Collective Rage: A Play in 5 Boops, Boston Court Performing Arts Center
Jennifer Chambers, The Cake, Echo Theater Company
Guillermo Cienfuegos, Rhinoceros, Pacific Resident Theater
Lisa James, El Niño, Rogue Machine Theatre
Jessica Kubzansky, With Love and a Major Organ, Boston Court Performing Arts Center
Dana Resnick, Bad Jews, Odyssey Theatre Ensemble
Felix Solís, The Giant Void In My Soul, Ammunition Theatre Company
DIRECTION
Andi Chapman, Native Son, Antaeus Theatre Company
Gregg T. Daniel, Les Blancs, Rogue Machine Theatre
Ed Sylvanus Iskandar, Caught, Think Tank Gallery
Carol Katz, Daedalus' Daughter, Bootleg Theater
Thomas James O'Leary, 33 Variations, Actors Co-op
Robert Mandel, Freud's Last Session, Odyssey Theatre Ensemble
Michael Michetti, A Streetcar Named Desire, Boston Court Performing Arts Center
Jonathan Muñoz-Proulx, One Flew Over the Cuckoo's Nest, After Hours Theatre Company
Jaime Robledo, Mr. Burns, A Post-Electric Play, Sacred Fools Theater
Michael A. Shepperd,Rotterdam, The Skylight Theatre
Annie Tippe, Cult of Love, IAMA Theatre Company
MUSICAL OF THE YEAR
Dessa Rose, Chromolume Theatre
Pacific Overtures, Chromolume Theatre
Priscilla, Queen of the Desert, Celebration Theatre
REVIVAL OF THE YEAR
Cat on a Hot Tin Roof, Antaeus Theatre Company
King Hedley II, The Matrix Theatre
Les Blancs, Rogue Machine Theatre
One Flew Over the Cuckoo's Nest, After Hours Theatre Company
Rhinoceros, Pacific Resident Theater
A Streetcar Named Desire, Boston Court Performing Arts Center
PRODUCTION OF THE YEAR
Caught, Think Tank Gallery
The House in Scarsdale: A Memoir for the Stage, Boston Court Performing Arts Center
Mr. Burns, A Post-Electric Play, Sacred Fools Theater
Native Son, Antaeus Theatre Company
Rotterdam, The Skylight Theatre
Runaway Home, The Fountain Theatre
The Secret in the Wings, Coeurage Theatre Company
This Land, Company of Angels
Time Alone, Belle Reve Theatre Company
QUEEN OF THE ANGELS
Dolores Chavez
LIFETIME ACHIEVEMENT
Norman Lloyd